USTANAVLJA SE REGIJSKI PARK POHORJE
Pohorje … sklenjeni gozdovi, širne planje, šumenje voda, dom, mir in sprostitev, …za vsakega izmed nas pomeni Pohorje nekaj drugega in drugačnega, zagotovo pa nekaj posebnega. Njegove posebnosti so prepoznane že desetletja in prva prizadevanja za ohranitev narave Pohorja segajo že v daljno leto 1920.
Prizadevanja in aktivnosti za zavarovanje so tako, s premori, živa že skoraj stoletje. Župani šestih pohorskih občin so v letu 2017 na Ministrstvo za okolje in prostor naslovili pobudo za vzpostavitev Regijskega parka Pohorje. Zavod RS za varstvo narave je pričel z izdelavo strokovnih nalog, na podlagi katerih je ministrstvo, v sodelovanju z občinami in zavodom, pripravilo osnutek akta za zavarovanje tega območja kot regijskega parka.
Domačini so sooblikovali današnjo podobo Pohorja ter s spoštljivim odnosom pripomogli, da je danes eno izmed bolj prepoznavnih območij narave pri nas. Z namenom, da se ohranijo gozdovi, planje in barja, da se še naprej zagotavlja in usmerja trajnostna rabo naravnih virov, da se omogoči kakovostno preživljanje prostega časa domačinom in obiskovalcem ter zmanjšuje obstoječe in preprečuje dodatno obremenjevanje okolja, je podan predlog za zavarovanje območja kot Regijski park Pohorje.
Raztezal se bo na dele območij Občin Zreče, Občine Vitanje, Občine Mislinja, Občine Ribnica na Pohorju, Občine Lovrenc na Pohorju in Občine Slovenska Bistrica, svojo namero o priključitvi pa je sedaj izkazala še Občina Ruše. Območje leži na nadmorskih višinah nad 1200 metrov in zavzema 4.903,53 ha površin.
Zavarovano območje je priložnost za sodelovanje javnih služb iz različnih področij z občinami in lokalnim prebivalstvom. Omogoča ravnotežje med varstvom narave in ekonomskim razvojem, zvišuje podjetniške priložnosti, ki izhajajo iz potencialov ohranjene narave in pomenijo dvig kakovosti bivanja za domačine in prebivalce na širšem območju parka.
Med prednosti, ki jih prebivalcem in lokalnim skupnostim prinaša ustanovitev regijskega parka, zagotovo velja poudariti zdravo življenje v naravno ohranjenem okolju, ohranitev vrst, ki so drugje v Evropi že skoraj izginile, ohranitev značilne krajine ter večjo prepoznavnost območja- tudi v turističnem smislu. Upravljavec zavarovanega območja bo skrbel za povezanost različnih deležnikov in za z naravo skladen razvoj, ob enem pa bo nudil lokalnemu prebivalstvu potrebno tehnično pomoč pri razvojnih in naravi naklonjenih projektih, omogočal pa bo tudi učinkovitejši nadzor nad nedovoljenimi posegi in dejavnostmi.
Ker želimo naravno podobo Pohorja ohraniti za prihodnje rodove, na območju parka ne bo dovoljeno posegati, umeščati ali izvajati dejavnosti, ki bi ogrožale krajino ali uničevale pohorske potoke, barja, jezerca, planje ali pomembne življenjske prostore rastlin in živali. Ker se zavedamo, da so naravo na Pohorju ohranili vestni kmetje in gozdarji, se v predvidenem regijskem parku gospodarjenje s kmetijskimi površinami in z gozdom ne bo spremenilo. Gozd se bo, enako kot do sedaj, ohranjal in gospodaril z gozdnogospodarskimi načrti, dodatnih omejitev ne bo. Omejitve se nanašajo predvsem na nove gradnje in izvajanje dejavnosti, kot je na primer vožnja z motornimi vozili, izven dovoljenih cest in za to določenih območij.
V postopek ustanavljanja zavarovanega območja želimo vključiti ter povezati domačine in lokalne skupnosti, organizacije, strokovne institucije in društva ter poiskati sinergijo in skupne rešitve. V prvi fazi postopka sprejemanja bo predlog akta o zavarovanju javno predstavljen in obravnavan v lokalnih skupnostih na predlaganem območju zavarovanja: izvesti jih nameravamo v času od oktobra do novembra 2021, na način , kot bodo dopuščali ukrepi za blaženje epidemije koronavirusa. Ob upoštevanju stališč in pripomb z javne predstavitve bo ministrstvo pripravilo predlog akta o zavarovanju. Sledila bo uskladitev med različnimi ministrstvi, nakar se bo predlog posredoval v postopek sprejema na Vlado RS in občinske svete. Pripravljavci akta o zavarovanju Regijskega parka Pohorja si želimo in računamo na vaše sodelovanje in podporo!
Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za okolje, Sektor za ohranjanje narave